Зістарювання деревяних дверей

Якщо ви є цінителем історії і в оточенні старовинних речей відчуваєте себе комфортно – значить, вам саме час змінити інтер’єр свого будинку. Адже всього-то що потрібно – навіяти трішки «дихання» минулого. І найкращим рішенням у цьому припадуть штучно зістарені двері.

Мода на “зістарілий” інтер’єр прийшла до нас понад сто років тому з провінції Прованс, що на півдні Франції. Цей радісний і сонячний край на березі Середземного морй славився чудовою природою і найпрекраснішу красою пейзажів. На противагу красі або ж в пошуках гармонії жителі провінції стали потребувати непомітному дизайні своїх обитель: в бляклих і скромних тонах, нерівномірно оштукатурених стінах, давньої потрісканої меблів і вибілених від сонця і вологого повітря фарбах.

Особливу роль в такому інтер’єрі грали «старовинні» двері та віконні рами. У деяких будинках вони старіють природним шляхом. В інших – майстри нарочито застосовували «наліт старовини»: наносили патину, фарбували в колір білил теракота, лаванди і розписували орнаментами середземноморських квіткових полів.

Ось так з’явився стиль Прованс. Сьогодні він знову в моді. Пихатість і крикливість змінює простота і індивідуальність. А фрагменти оздоблення, меблі, віконні рами і, в першу чергу, двері набувають неповторну красу.

Зробити предмет в дусі минулих століть ціле мистецтво. У всі віки ним досконало володіли тільки майстри. Але сьогодні техніка старіння доступна всім, хто має в своєму розпорядженні часом і прагне змінити звичні речі.

Існує три основних способи штучного старіння поверхні, які більш-менш застосовні в домашніх умовах, – це патинування, брашірованіе і ефект

■Патинування

Енциклопедія; Патина (від і тал. Patina) – полоні різних відтінків від зеленого кольору до коричневого, що утворюється на поверхні виробів з міді, бронзи і латуні в результаті корозії металу під впливом природного середовища, або в результаті патинування, тобто в результаті або обробці окислювачами.

Історія розвитку патініровочного мистецтва йде корінням в античні часи. У ті далекі часи в колах художників і скульпторів патина представляла значну цінність. Адже гарний малахітовий або синювато-зелений наліт, який набували вироби під впливом дуже тривалої дії вологої атмосфери або грунту, виступало на творах мистецтва прекрасним декоративним ефектом. Що, в свою чергу, представляло еталон краси.

Трохи пізніше відкрилося друге призначення патини, коли в ході досліджень алхіміки відкрили причину її утворення: «Патина утворюється внаслідок формування на поверхні міді або бронзи певного шару вуглекислої міді, тобто тієї самої солі міді, з якої складається малахіт». Так виявилося, що патина тотожна з малахітом не тільки за зовнішнім виглядом, але і за складом і міцності. А міцність, відповідно, відкривала можливість на довгі роки зберігати твори мистецтва в первісному вигляді.

В результаті майстри алхімії стали відтворювати патину штучним шляхом, занурюючи вироби або деталь в спеціальний розчин. Залежно від часу витримки в розчині отримували всіляку колірну гамму.

Так відкриття алхіміків античних часів зумовило розвиток мистецтва патинування і дійшло до наших днів вдосконаленими складами з різноманіттям способів використання застосування. Ці склади дозволяють в лічені хвилини відтворити процес окислення, видаючи на поверхню декору предмета синю, зелену чи іржаву патину. І якщо в минулі часи штучну патину наносили в основному на метал, то нині вона з успіхом застосовується на таких поверхнях як дерево, гіпс та інше;

Майстер-клас «Патинування дерев’яних дверей»

Надати ефекту старовини ваш можуть спеціальні лаки. Вони у величезній кількості продаються в магазинах під загальною серією «Патина». Дотримуючись інструкцій із застосування, ви легко зможете створити шедевр і надовго зберегти деревину самих дверей.

Коштують такі лаки дорого, тим не менш результати заслуговують витрачених денігі. Але є і альтернативне варіанти. Дешевші, але абсолютно не поступаються дорогим лакам по формуванню нальоту старовини ».

спосіб №1

Щоб домогтися ефекту патини скористатися звичайними оздоблювальними фарбами у всіляких квітів поєднаннях один з одним. А так як ми простежуємо і створюємо двері встіле Прованс, варто акцентувати увагу при виборі фарби на природні, природні кольори – під базовий шар і золотисті або мідні – під патину. Все інше залежить від вашого бажання.

– Спочатку на всю поверхню декоруємої двері наносимо основний колір – це базовий шар в процесі патинування. Після того як базовий шар завдано, йому необхідно дати час підсохнути. Але не до повного висихання, так за цим слід важливий етап – «нанесення патини».

 

– Нанесення патини. Напівсухий пензлем із золотою фарбою в мимовільному порядку опрацьовуємо вибрані ділянки і виступаючі деталі. У місцях кордону злиття базового кольору зі «штрихами» і розлученнями патини намагайтеся не сильно тиснути пензлем на поверхню. Як наслідок – досягається природний перехід з одного кольору в інший.

 

Така робота не вимагає певного творчого підходу, тому результат неодмінно принесе задоволення. Помилитися в цьому процесі вкрай з неправдою. Варто всього лише проявити фантазію.

спосіб №2

Вам буде потрібно морилка, лак і Глейз.

  • Насамперед повністю розкрийте двері морилкою, бажано природних, не надто темних тонів. Цим ви додасте їй благородний відтінок. Відкривайте рівно, не надто великим шаром, так як морилка має властивість моментально вбиратися. Залиште до повного висихання.
  • Наступний крок – нанесення Глейз. Наносити Глейз можна на всю поверхню або, за бажанням, на вибрані ділянки. Завдання Глейз з акцентувати увагу на цих ділянках тобто надати старості. Наносити Глейз потрібно не рівномірно – адже «старіння» не може бути рівномірним (десь менше, десь більше).

Енциклопедія: Глізаль або Глейз – прозора фарба або лак, володіє тривалим часом висихання. Наноситься на раніше пофарбовані поверхні для декоративного ефекту при внутрішній обробці приміщень. Довший час висихання нанесеного шару фарби дозволяє легко і багаторазово (до однієї години, в залежності від температури і вологості) редагувати малюнок різними інструментами. У живописі такі фарби називаються лессировки.

Глізаль також змішується з непрозорими фарбами для доведення їх консистенції до напівпрозорості; такі фарби також використовуються для декорування.

  • І, нарешті, закріпіть все це безбарвним матовим лаком, щоб двері якомога довше зберігала свій зовнішній вигляд.

Ефект «Кракле»

Енциклопедія: Кракелюр (від франц. – craquelure) – візерунок з тонких тріщин. Найчастіше застосовується в живописі.

Тріщини, тобто порушення цілісності барвистого шару, лаку або грунту, мають різний характер і малюнок, і безпосередньо залежать від їхніх причин. Найчастіше такими причинами є порушення технології підготовчого і, власне, живописного процесів: вибір і підготовка основи, приготування грунту і фарб, неправильне нанесення барвистих шарів.

Техніка кракелюр, або ефекту «кракле» також як і патинування має довгу історію. Тільки на цей раз її відкрити не скульптори і алхіміки Стародавнього Риму, а китайські майстри лакової живопису. І матеріалом слугувало не що інше, як яєчна шкаралупа.

З найдавніших часів в східній живопису яєчну шкаралупу наклеювали там, де потрібно було зобразити покриту тріщинами стіну, декоруємі поверхню або предмет. Також розсип дрібних шкарлупок найбільш точно підходила для імітації квітучих весняних садів. Але привабливість такої техніки була не тільки у відтворенні краси пейзажів. Китайські майстри використовували її з метою тривалого збереження своїх робіт. Адже яєчна шкаралупа по твердості наближається до мармуру і прекрасно шліфується, тим самим, відкриваючи можливість створити унікальне і міцне творіння.

Викласти мозаїку з яєчної шкаралупи в вигляді певного малюнка – досить трудомісткий і тривалий процес, що вимагає терпіння. Може тому, така техніка довгий час була підвладна досконало тільки китайським майстрам. Адже менталітет їх буття полягав в розміреності, неквапливості, так би мовити в медитації будь-якого свого дії.

Але як часто буває, будь-яка техніка, доведена до досконалості, починає шукати інші витки розвитку в нових варіаціях і модифікаціях. Так і з технікою майстрів лакової живопису – спочатку кракелюр знайшов свій відгомін в іконопису, а трохи пізніше – в гончарному мистецтві. І якщо на початку кракелюр створювався з яєчної шкаралупи, то пізніше він виникав з фарби і глазурі.

Іконописці з давніх часів писали темперою на основі жовтка курячого яйця: як правило, еластичне масло жовтка має властивість повільно висихати, чому не викликає розтріскування барвистого шару. Але головною умовою є підготовка левкасу – грунту, на який наноситься темпера. Його слід добре просушити і відшліфувати. І якщо грунт недостатньо просохлої – верхній шар фарби обезв-живається і вбирається в ніжній шар. В результаті тонка плівка верхнього шару розтріскується, утворюючи дрібні тріщини.

Відкривши один раз такий метод писання, іконописці побачили – ікони з кракелюр віяли духом давнини, глибиною сприйняття і зовсім іншим і таємничим значенням. Відповідно, кракелюр в іконопису став міцно зміцнювати свої позиції.

У гончарному мистецтві кракелюрвознікнул внаслідок різних коефіцієнтів розширення черепка і глазурі при випалюванні. У підсумку – візерунок з тонких тріщин виглядав незвично і ексклюзивно на керамічних виробах. Так з’явився ще один виток в мистецтві створення еффе; «Кракле».

Майстер-клас «Ефект кракле»

На нашому ринку можна знайти два види лаків для кракелюра, щоб без особливої ​​підготовки створити «ефект кракле» в домашніх умовах. Відповідно, існує два способи: із застосуванням двокомпонентного лаку і однофазного.

Спосіб №1. двокомпонентний лак

Купіть в магазині двокомпонентний кракелюрний лак. Він являє собою два види лаку: базовий і завершальний. А також вам знадобиться: акрилова фарба, пастель або сухі кольорові суміші і прозорий лак для акрилових фарб.

  • Розкрийте всю поверхню дверей акриловою фарбою світлих тонів. Залиште дв повного висихання.
  • Наступний крок – на обрані вами ділянки рівним і тонким шаром нанесіть «базовий» кракелюрний лак. Він повинен сохнути до стану «липкою нелипких» приблизно 35-40 хвилин.
  • Потім наносимо «завершальний» лак. Другий, «завершальний» шар кракелюрного лаку накладається на перший за тією ж технологією. Слідкуйте за рівномірністю покриття. Порада: чим товще другий шар, тим сильніше будуть виражатися тріщинки характерні для техніки «кракле». Залиште до повного висихання. В результаті утворюється візерунок з тріщин.
  • Тепер прийшла черга проявити тріщинки. Їх потрібно затерти порошком сухої пастелі (обраного вами кольору) за допомогою ганчірочки або губки для миття посуду. Надлишки видалите.
  • Щоб пастель не вибиватися з часом з отриманих тріщин – закріпіть поверхню лаком. Можна використовувати прозорий лак для акрилових фарб. Наносити його варто рівним шаром.

Ось і все – шедевр готовий!

Спосіб №2. однофазний лак

Другому спосіб – використання однофазного лаку. Для цього ван знадобляться: акрилові фарби контрастних кольорів (на приклад, біла і терракот), однофазний кракелюрний лак і лакфіксатор для акрилових фарб.

  • Як і в першому способі, поверхню дверей розкриваємо акриловою фарбою основного кольору. Наприклад, білого. А ось місця, де припускаєте застосувати ефект кракле – потрібно пофарбувати в контрастний колір. Наприклад, теракот.
  • Після повного висихання фарб наносимо однофазний кракелюрний лак на місця, пофарбовані в терракот. Як і в пер-вом випадку, лак повинен висохнути до стану «липкою нелипких».
  • Наступний крок – наносимо на поверхню кракелюрного лаку акрилову фарбу основного кольору. В даному випадку тріщини будуть проявлятися відразу, тому необхідно фарбувати швидко, не заповзаючи на попередній мазок. В результаті, вся двері буде білого кольору, а тріщинки – кольору теракот.
  • Зафіксуйте всю поверхню акриловим лаком.

Брашірованіе

Еценклопедія: Брашірованіе (від англ. Brush – щітка) – це особливий і нестандартний процес по обробці деревини. Полягає в тому, що з верхнього шару деревини спеціальною щіткою вибираються м’які волокна, внаслідок чого виходить поверхня з барвисто вираженою структурою річних кілець. Придбаний ефект можна назвати «штучним старінням», так як час впливає на незахищену деревину схожим чином. Найкраще подібна обробка виглядає на масивних статевих дошках, але також може застосовуватися на паркеті, сходах, дверях, комодах і багатьох інших предметах інтер’єру з цінних порід деревини.

Краще за все піддаються брашірованіе породи деревини з виявленими твердими і м’якими річними кільцями (наприклад: дуб, ясен, горіх, модрина, мербау, ким пас венге, дуссія, ятоба). Брашірованіе не застосовується для бука, клена, груші, вишні, тика. Після брашірованіе деревину потрібно покрити лаком, маслом або воском по звичайної технології.

Брашірованіе показує широкі можливості по особливому тонування деревини, так як з’являється можливість пофарбувати основну деревину в один колір, а пори в інший колір (ефект патини). Можна отримати свіжі барвисті, незвичайні кольори, наприклад для надійного, але нудного дуба. Тобто чорний дуб з білими порами, або червоний дуб з чорними порами тощо. Варіації барвників для основного де ревіння: білий, чорний, червоний, -коричневий вий, синій, зелений, жовтий, помаранчевий, фіолетовий. Варіації барвників для пір: білий, чорний, червоний, коричневий, жовтий, блакитний. Після нанесення барвника поверхня покривається лаком.

Майстер-клас «Брашірованіе дерев’яних дверей»

спосіб №1

Отже, для того щоб створити двері, яка нібито прослужила своїм господарям не один десяток років, потрібні всього лише білила і наждачний папір.

  • Перш за все, покрийте двері білилами. Як правило, потрібно нанести не менше трьох шарів, а то і більше, але при цьому кожен шар повинен добре просохнути.
  • Потім поверхню вручну затирається наждачним папером різного ступеня зернистості, а в деяких місцях жорсткої металевої щіткою Мета цього етапу – надати оброблюваних ділянках яскраво виражену фактуру дерева. Те, наскільки ця фактура буде цікавою – справа вашого смаку і терпіння.
  • При бажанні в деяких місцях «промокніть» дерево крапельками йоду. Такий прийом додасть ефекту іржі.

В результаті проведеної роботи двері буде виглядати так, немов років 30 назад вона була ідеально рівною і білою, але з часом подекуди облупилася фарба, і деревину поїв жучок. Одним словом, двері придбає «історичну достовірність» і весь інтер’єр заграє додаткової глибиною.

спосіб №2

Вам знадобляться: дриль, металева щітка, лак темного і світлого кольору.

  • Затисніть дротяну щітку в патроні електродрилі та починайте чистку двері. Запам’ятайте: рухатися потрібно строго уздовж волокон і при цьому не сильно тиснути на дриль, щоб створювалося відчуття, що ви злегка торкаєтеся. Щітка без праці вичистить все м’які волокна, зовсім не торкаючись твердих. На дотик поверхня залишиться такою ж м’якою, а вид буде пістрявити борозенками і рельєфом. Після обробки обов’язково протріть поверхню вологою ганчіркою, щоб змахнути пил.

Настає черга фарбування. Напівсухий пензлем нанесіть на місця яскраво виражених борозенок темну фарбу або лак, щоб надати ефект «старіння».

  • Наступний крок – розкрийте всю поверхню дверей рівним шаром лаку. Можна вибрати лак безбарвний або кольору природних сортів дерева. Єдина умова – він повинен бути обов’язково прозорим, так як слід підкреслити структуру дерева. і заздалегідь пофарбовані борозенки.

Метод брашірованіе дерев’яної поверхні – досить трудомісткий процес, але по красі, в результаті, зовсім не поступається патинування і ефекту кракле.

У висновку варто сказати, що в моді завжди була і залишається «старина» як би не мінялися часи, стилі і модні тенденції. Адже технологія штучного старіння розкриває внутрішню суть, суть краси дерев’яного малюнка.

А вибрати спосіб патинування, брашіровання або ефекту «кракле» для постарювання двері – вже справа смаку і найбільш підходящою техніки. В одному можна бути впевненим – результат роботи відобразиться на двері чарівною печаткою старовини, навіє «подих минулого» і перевершить всі очікування.

Post Author: admin