Ідеї для тіньового саду
Незалежно від розміру вашого саду, в ньому завжди можна знайти невеличкий куточок, куди буде падати тінь. В даному випадку це місце не повинно бути розглянуто як невдача. Адже його можна використовувати для створення постійно квітучого куточка. Сьогодні можна знайти масу рослин, які добре ростуть у тіні і мають досить широкий вибір форм. Вони по своєму привабливі, особливо якщо створена гра світла і тіні. Якщо сад старий, то він завжди більш-менш помітний. Найбільше тіні під великими деревами, біля огорожі біля будинків і стін. Тінь має різну щільність: так, падаюча від стіни тінь щільніше, ніж та, яку відкидають дерева. У свою чергу, густину тіні дерев так само суттєво різниться між собою: в залежності від породи дерева, від того, наскільки близько чи далеко один до одного знаходяться дерева, яку мають висоту і щільність крони.
Окремо стоїть широко розрослася дерево теж не пропускає світло. Освітленість ділянки залежить і від його орієнтації по сторонах світу. Так, вранці один куточок саду знаходиться в тіні, а після обіду -освещен, а інший – навпаки. Це вже не тінь, а півтінь.
Спробуйте втілити в життя деякі пропоновані ідеї, щоб прикрасити затінені місця вашого саду.
Вирішальними фактами для вибору рослин є: грунт, клімат, вологість і освітленість. Тому, перш за все, ви повинні визначити для себе, чи має ділянку глибоку або легку тінь; тінь або півтінь з вологим ґрунтом; тінь і півтінь з сухим ґрунтом. Сухість взагалі являє собою небезпеку для посадок. По справжньому проблемна зона та, де одночасно є глибока тінь і сухість, дуже мало рослин можуть винести такі умови, а пишному цвітінні й мови немає.
Оформлення – швидше декоративне -вибір рослин не великий: зеленчук, кавказький живокіст, деякі види трав, мохи та барвінок. Бідність квіткового оформлення можна компенсувати використанням каменів, валунів, гравійних підсипок, ліхтарів, лавок, садових скульптур.
За умови хоча б періодичних поливів в посушливу тіні можна посадити аконіт, живучку, конвалія, хости, молочай кіпарісовідного, снить звичайну, пестролепестности. Садити ж інші тіньовитривалі, але вологолюбні рослини марно – загинуть в перший же посушливе літо. Але навіть з такого, дуже малого асортименту, можна створити красиві композиції, в яких будуть доречні найхимерніші корчі і пні.
Інше рішення посадок в посушливій тіні – внесення в посадочні ями структурної вологоємним грунту (листовий перегній, торфо-земельні суміші з додаванням компосту, перегною). Труть дуже важкий, але результат залишиться на роки.
А ось куточки тіні з вологими ґрунтами – прекрасні місця для вирощування крупнолистних і декоратівнолівенних рослин. Тут може рости большенство невибагливих багаторічників: аквилегия, астільба, бадани, Бруннер, медунки, гейхери, лілейники, папороті, анемони, бересклет, рододендрони, примули, герані і, звичайно ж, хости. Використання хост в композиціях тіньового саду взагалі претендує на те, щоб бути винесеним в окрему статтю.
Всі перераховані багаторічники вимагають мало сонця і, найчастіше, мають дрібні квітки. Однак мають орнаментальної, строкатої або химерної форми листям.
Наприклад, роджерсия або язичник володіють великим листям і виглядають дуже красиво. А астильби, утримуючись в рамках біло-рожево-червоної гами, виглядають в саду дуже святково, особливо висаджені великим масивом. Добре переносять тінь і більшість дзвіночків.
Цибулинні сорту відмінно підійдуть для того, щоб створити яскраву палітру фарб в тіні вашого саду. Відносяться до мелколуковічних сортам рослини, починають цвісти ще до того, як на деревах розпустилася листя. Тільки ось вони володіють нетривалим часом цвітіння. У цибулині міститься досить велика кількість поживних речовин, тому рослини можуть розвиватися ще до того моменту, коли інші тільки починають прокидатися після зими. Таким чином, можна посадити досить велика кількість цих сортів.
Відносяться до категорії крупнолуковічних сортів рослини, починають розпускатися відразу після мелколуковічних. Гіацинти, нарциси та тюльпани чудово відчувають себе в затемнених місцях. Звичайно, при наявності сонячного світла вони зацвітуть дещо раніше, але перебуваючи на дачних ділянках, багато хто просто не встигають насолодитися їх цвітінням. У тому випадку, коли на вашій ділянці чергуються цибулинні і багаторічні рослини, їх можна використовувати спільно з незабудками, медунки або Бруннер.
Простір під високими деревами можна також застелити за допомогою килимових тіньових культур, Окрім вже названих жівучек, Зеленчук, Барвінків, для цих цілей підходять тіарелли, пах-зандри, маренка, перлівка, осоки іожікі.
У тіні найбільш природні миксбордери і невеликі композиції з тіньолюбних рослин. Альпінарій в таких умовах краще не влаштовувати, альпійські рослини в тіні ростуть і гинуть. Любителям гірок краще зупинити свій вибір на плоскому кам’янистому садку з лісовими рослинами місцевого клімат-контроль.
Практика, розміщуйте рослини в кілька ярусів, вчіться підбирати оптимальні розміри кожного рослинного плями в масштабі загальної композиції. Якщо постаратися, тінистий куточок може стати родзинкою вашого саду!