Всі рослини, які мають свої насіння в шишках, відносять до категорії хвойних. Найчастіше даний вид зустрічає в формі великих дерев, проте слід зазначити і невелика кількість чагарникових рослин. Серед найбільш відомих сортів можна відзначити їли, кедри, ялиці, сосни та інші рослини. Проростає даний вид практично в будь-якому куточку нашої земної кулі.
У ряді біомас хвойні рослини мають домінуюче переважання над іншими видами. Яскравим прикладом може служити тайга. Даний вид має дуже високе значення з економічної точки зору. Використання таких рослин дозволяє отримати лісоматеріали і сировину для виготовлення паперу. Рослини є дуже давніми, знайдені останки датуються 300 мільйонами років тому.
Хвойні – родзинка садів
Хвойні рослини, безсумнівно, – краща прикраса будь-якого саду, його родзинка, предмет гордості власника. Особливим попитом користуються види і культивари сосни, ялини, ялівцю, туї. Нещодавно увагу сучасних садівників стали залучати представники таких пологів: Ялиця, Тис, модрина, Кипарисовик, Тсуга, Мікробіота, туевик. Хтось скаже, що в садах з переважанням хвойних культур немає зміни пір року, ні зміни колірних оттетов листя, що такий сад занадто одноманітний. Ні це не так. Забарвлення у сучасного асортименту хвойних рослин досить різноманітна: крім насичено зелених є жовті, сизі і блакитного кольору рослини. Взимку хвойні утворюють довгоживучу структуру і приносять яскраві живі кольори в чорно-білу гаму саду.
При правильній плануванні саду хвойні рослини можуть служити рамами, лаштунками для квітів при зміні пір року. А оскільки вони протягом року не втрачають своєї декоративності, то приносять в сад спокій, служать прекрасним фоном не тільки квітам, але і ряболисті рослин. Наприклад, справжню красу троянд підкреслить живопліт з ялини, тиса, туї, якщо розташувати її на заднемфокс, розарію або по його периметру. Вільно зростаючі сосни, ялини, стрижені туї використовуються як видатні розділові структурні та просторові елементи.
Будь-сад не існує сам по собі. Він є продовженням нас, и продовженням наших думок, почуттів, потреб. Навіть, якщо ви є, володарем великої кількості рослин, як би хороші вони не були, як би не було велике їх число, вони тільки складають колекцію, але не створюють сад. Необхідно навчитися використовувати декоративні форми хвойних в озелененні, навчитися створювати садові композиції. Адже гармонійно розташовані різноманітні форми хвойних рослин – колоноподібні, пірамідальні, сланкі – вражаюче твір садового мистецтва.
При посадці хвойних дуже важливим є правильний вибір рослин. Наші ділянки мають порівняно невеликі розміри, а хвойні, хоча і ростуть відносно повільно, але часто стають дуже високими і: широкими. Якщо зроблений неправильний вибір то через десять-п’ятнадцять років така рослина просто «підриває» простір саду. Тому, перш ніж замовляти хвойного рослини обов’язково вивчіть його характеристику. Проблеми майже не виникне, якщо мова йде окіпарісових і туї – вони прекрасно стрижуться, ви завжди можете контролювати їх габаріти.У ялини і сосни можна утримувати розміри рослини шляхом відламування приростів поточного року, але це більш трудомісткий процес.
При складанні композиції необхідно відмовитися від комбінації хвойних рослин з листяними деревами і великими, високорослимдекоратівнимі чагарниками, тому що вони рано чи пізно, в залежності від відстані між посадками, придушать хвойні. Низькорослі декоративні чагарники прекрасно поєднуються з хвойними. Але, ще раз підкреслю, що рослини постійно знаходиться в стані зростання і розвитку, з віком змінюється форма крони і розміри всіх рослин. Це повинен пам’ятати і враховувати у своїй роботі кожен садівник.
Різними прийомами підбору рослин можна досягти гармонії форм, великої різноманітності композицій. Садовод може вважати композицію з хвойних рослин добре созданной еслі при погляді на неї гарний настрій, позитивні емоції, ніщо не «ріже лаз», все дуже гармонійно.
Зростаючі колоноподібні і пірамідальні форми хвойних особливо підходять для створення живоплотів, лаштунків, посадок, що маскують якісь будівлі, розділових структур. Крім того, ці форми застосовуються для створення контрастних груп.
Наприклад, композиція з трьох Хвоіні – пірамідальної, кулястої та стелеться форми – класика озеленення. Перерахуємо деякі високі рослини з пірамідальної і колоновидною формою крони: ялиця корейська, кіпарісовікЛавсонаColumnaris і Lane; ялівець китайський Sprtan, Stricto ,; ялівець звичайний GoldCone, Sentinel, Suecica; ялівець скельний Blue Arrow, Skyrocket; ялина звичайна Cupressina; ялина канадська Сопка і Laurin; ялина сербська Naha; сосна звичайна Fastigiata; туя захід Columna, Brabant, Holmstrup, Smaragd, Atirescens.
Сланкі декоративні форми хвойних рослин, крім груп, придатні для посадок на невеликих ділянках: альпінаріях, партерах саду, схилах. У групах їх садять збоку або на передньому плані. Ось тільки мала частина сланких хвойних: ялівець звичайний Depressa Aurea, Green Repanda; ялівець горизонтальний Wiltoniк Golden Carped, Blue Chip, Prince of Wales; ялівець середній Blueand Gold, Gola Star, Old Gold; ялівець козацький Variegata, Tamariscifolia, Blue Danube; ялівець лускатий BlueStar, Holger; мікробіота; тис ягідний Repandens; тсуга канадська.
Кулясті форми розміщують в композиціях, а також в садах регулярного стилю: це ялиця бальзамическая Nanа, кіпарісовікгорохоплоднийFiliferaNana, ялина звичайна LittleGem, Nidiformis, сосна гірська і її сорти, сосна Гельдрейха (белокорая), туя західна Globosa, Danica, Hoseri, Teddy.
При створенні альпійських гірок та рокаріевлучше використовувати карликові хвойні рослини, тому що вони ростуть дуже повільно. Форми хвойних рослин плакучі і з оригінальним розгалуженням крони створюють ліричні силуетні ефекти на відкритих галявинах, газонах, біля берегів водойм. У садівників користується успіхом кіпарісовікнутканскійPendula; модрина європейська Komik, Repens; модрина японська BlueDwarf, Diana; ялина звичайна Inversa; ялина Бревер; тсуга канадська Pendula.
Композиції (групи) з хвойних можуть бути пухкими і щільними, містити різне число примірників – в кожній мінімум три рослини в залежності від ділянки землі, який ви виділите для створення такої групи.
Сад, домінантою якого є хвойні, живе цілий рік. Їх вічнозелена краса заспокійливо діє на людину, а якщо до того ж поруч прекрасні квіти і чагарники, то виникає картина, що радує погляд любителя природи Саме тому при ландшафтних роботах багато садівників зміщують акцент озеленення в сторону найрізноманітніших вічнозелених хвойних рослин.