Легка бітумна черепиця стає все більш популярною альтернативою керамічної, бетонної черепиці та металевих покрівельних матеріалів. Які переваги крім відносно низької вартості у бітумного покриття? На що слід звертати увагу під час монтажу бітумної черепиці?
Бітумна черепиця виглядає як порізаний руберойд з кольоровою посипкою. Вона складається з декількох шарів:
- Основа зі скловолокна.
- Бітум, який самовулканізується під впливом сонця, в зв’язку з чим, сусідні ряди склеюються, не пропускають між собою сніг і дощ, а вітер не може підняти їх вгору.
- Кольорове мінеральне посипання або посипання з керамічних гранул.
До переваг бітумної черепиці можна зарахувати їх невисоку вартість, легкість і зручність транспортування.
Кольорове посипання не є виключно декоративною обробкою. Вона захищає бітумний наповнювач черепиці від впливу сонячних ультрафіолетових променів і перегріву. Бітумна черепиця високої якості може бути визначена за таким критерієм, як якість посипання, яка повинна щільно закривати всю поверхню, забезпечуючи їй надійний захист.
Форма і колір бітумної черепиці
Бітумна черепиця (яку часто називають бітумним гонтом) виробляється різних візерунків і форм, які теж мають значний вплив на її вартість. Найдешевший бітумний гонт має вигляд шестикутників, оскільки при його вирізанні немає ніяких відходів (обрізків). Вирізання черепиці у формі популярної сьогодні риб’ячої луски супроводжується великою кількістю відходів, тому такий гонт коштує дорожче.
Бітумна черепиця найчастіше зустрічається червоного, синього, коричневого і сірого відтінків. Черепиця одного кольору надає схилам даху плоский вид. Зміна відтінків або типів створює враження, ніби покрівельний матеріал даху є товщим, ніж насправді.
Переваги покриття даху бітумною черепицею
Завдяки своїм перевагам, бітумна черепиця є цікавою альтернативою для інших покрівельних матеріалів. Вона значно легша, ніж керамічна або бетонна черепиця, зручніша в транспортуванні і стійкіша до пошкоджень.
На відміну від металочерепиці, вартість покриття якої теж не є високою, бітумна черепиця тихіша і не утворює шуму від крапель дощу навіть при сильних опадах. Покриття такої черепиці не дозволяє сповзати снігу з даху.
Беззаперечною перевагою є і те, що бітумне покриття можна легко переробити або модифікувати. Така легка конструкція має переваги ще й тому, що підходить для дахів з практично необмеженим кутом нахилу (за винятком плоских дахів). Вона еластична і тому може бути покладена також на даху складної форми.
Монтаж
На відміну від, наприклад, керамічної черепиці, бітумний гонт з урахуванням його еластичності, укладається не на обрешітку, а на суцільному покритті, як правило зробленому з ДСП плит. Товщина таких плит повинна становити 18 мм, якщо крок між кроквами 60 см, і плити 22 міліметрової товщини, необхідно використовувати для відстані між кроквами більше одного метра.
Часто використовується також суцільна обрешетка з товщиною дощок 25 мм. При цьому, дошки з’єднуються між собою способом «паз-шип», що запобігає викривленню поверхні і відставанню дошок при русі системи крокв.
Підкладку становить шар руберойду, який виготовлений зі скловолокна. В результаті використання цих всіх матеріалів, може вийти, що вартість покрівлі даху може бути вищою, ніж було розраховано виходячи з вартості бітумної черепиці.
Бітумна черепиця наклеюється по всій поверхні клейовою сумішшю, яка гарантує герметичність даху, навіть якщо кут нахилу даху дуже незначний. Також потрібно звернути увагу на ділянки черепиці, на які буде здійснюватись вплив атмосферних явищ. Для унеможливлення підняття вітром, вони повинні мати достатній самоклеючий шар.
З точки зору самовулканізації, тобто, склеювання черепиці під дією сонячного тепла, покрівлю бітумною черепицею слід проводити при відповідних погодних умовах, найкраще в теплий період, починаючи від травня місяця і до вересня.