Не тільки відкритий вогонь, а й окріп, гарячі лампочки, хімікати і сильне сонячне світло – все це викликає опіки від першого до третього ступеня. Якщо шкіра сильно пошкоджена, існує ризик зараження, і рекомендується звернутися по професійну допомогу.
Відразу після опіку бажано охолодити рану холодною водою. Що раніше це зробити, то менше будуть порушені глибші структури шкіри. Потім рану слід закрити вологою стерильною пов’язкою або спеціальною опіковою пов’язкою, просоченою олією. Жодні інші олії, мазі, присипки не слід наносити на рану, вони можуть спричинити висихання, що значно ускладнить процес загоєння. Якщо опік сильний, рану має негайно обробити фахівець.
У разі лікування поверхневі опіки зазвичай загоюються протягом 14 днів. Для глибших ран, що вразили підшкірні шари, час загоєння становить близько шести тижнів, якщо немає ускладнень, пов’язаних з інфекцією. Однак нові методи лікування опіків можуть значно скоротити час загоєння.
У сучасній фізіотерапії використовується плоска ударна хвиля для полегшення болю і прискорення загоєння. Застосування плоскої ударної хвилі в кожному випадку прискорює утворення нової покривної тканини. Ступінь прискореного загоєння сильно залежить від ступеня пошкодження тканини та інших чинників. Якщо почати лікування протягом доби після травми і захищати тканину від бактеріального забруднення стерильним покриттям протягом усього лікування, ефект загоєння буде до п’яти разів вищим.
Опіки зазвичай сприймаються набагато болючіше, ніж, наприклад, поріз або різана рана. Тому залежно від ступеня пошкодження тканини застосовується плоска ударна хвиля через стерильну фольгу або сонографічний гель, який передає удар безпосередньо на рану. Застосування іноді може відчуватися як легке печіння, але майже відразу після лікування пацієнти повідомляють про полегшення болю приблизно на 60 відсотків. Приблизно через 3 дні після процедури стан новоутвореної тканини відповідатиме мимовільному загоєнню через майже два тижні.
Діти у віці до трьох років і літні люди належать до найбільш уразливих груп населення. Однак деякі професії також пов’язані з високим ризиком.
Якщо пацієнт прибуває вчасно, застосування плоскої ударної хвилі збільшує відсоток покриття вихідної шкіри і, таким чином, запобігає утворенню рубця. Плоска ударна хвиля стимулює проліферацію клітин вихідної тканини, тому що свіжіша рана, то більше новоутворена тканина нагадує вихідну або містить більше еластичних волокон. Можна повністю виключити утворення рубця навіть за глибоких ран у кілька міліметрів.
Завдяки своїм властивостям застосування площинної ударної хвилі також сприяє розм’якшенню вже зрощених рубців.